Jesteś tutaj:

O nas

„Zameczek” Dom Pomocy Społecznej w Lublińcu przy ulicy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty 2, mieści się na terenie parku miejskiego, wśród lasów iglastych. Dom przeznaczony jest dla 73 osób – dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie i fizycznie oraz osób dorosłych niepełnosprawnych.

Nazwa Zameczek pochodzi od drewnianego dworku myśliwskiego, który stał na terenie obecnego Domu Pomocy Społecznej.

Na terenie otaczającym Dom znajdują się boisko do piłki nożnej, boisko asfaltowe do siatkówki i tenisa ziemnego, mały plac zabaw dla dzieci. Usytuowanie Domu z dala od miejskiego zgiełku i hałasu, zapewnia spokój i bliski kontakt z naturą.

W „Zameczku” mieszka aktualnie 73 mieszkańców, którzy zorganizowani są w ramach czterech zespołów, o charakterze wspólnot. Wnętrze Domu jest bardzo przytulne, każdy zespół odróżnia się innym kolorem, na każdym kroku można spotkać prace wykonane przez mieszkańców.

„Zameczek” zapewnia swoim mieszkańcom możliwość terapii zajęciowej w formie, jaka będzie wynikała z ich potrzeb i możliwości pod kierunkiem wykwalifikowanego personelu. Terapia zajęciowa spełnia trzy główne cele: psychiczny, terapeutyczny (leczniczy, funkcjonalny) i preorientacji. Terapia zajęciowa to jeden z podstawowych, obok fizjoterapii, elementów rehabilitacji prowadzonej na terenie Domu.

Na III Zespole opiekuńczo-terapeutycznym znajduje się główna pracownia ergoterapeutyczna EJOT, zajmująca się usługami w zakresie montażu części dla budownictwa oraz baza usługowa w formie gastronomicznej (organizacja imprez na rzecz społeczeństwa lokalnego, itp.) i rekreacyjna.

Integracji ze środowiskiem sprzyjają liczne spotkania, imprezy integracyjne i rekreacyjne organizowane przez, lub przy udziale Domu: Piknik Śląski, Dzień Dziecka, współorganizacja Powiatowych Sejmików Osób Niepełnosprawnych, Powiatowych Spartakiad Osób Niepełnosprawnych, wernisaże malarstwa, Jasełka dla młodzieży szkolnej, Wystawa Szopek, itp.

W działalności terapeutycznej nacisk położony jest na kontakt indywidualny.
W ramach każdego zespołu opiekuńczo-terapeutycznego tworzony jest dla każdego mieszkańca Indywidualny Plan Wsparcia oraz Arkusz Postępów.

Do góry

seo